O Nas

“Gdy dokola mówia jezykami, dzwieczy posród nich jeden, nasz wlasny... i staje sie dachem domu, w którym jestesmy razem. Tak zwarci wsród siebie jedna mowa istniejemy wsród wlasnych korzeni”.
Wsluchajmy sie w te slowa naszego wielkiego Polaka, Jana Pawla II, Papieza, Patrona szkoly. Poruszaja one nasze serca i uswiadamiaja nam, jak niezwykle wazne jest, gdy zyjemy poza Polska, zachowanie jezyka.To on scala nas i jednoczy, stanowi o naszej tozsamosci. Najbardziej naturalnym miejscem poznawania i rozwijania jezyka jest rodzina, potem srodowisko, szkola i proces ksztalcenia.
Gdy dzieci z polskich rodzin rozpoczynaja edukacje - oddalaja sie od jezyka polskiego, gdyz ich poznawanie swiata odbywa sie poprzez jezyk angielski. Ten doskonala i rozwijaja. Jezyk polski pozostaje jedynie jezykiem domowym, nie rozwija sie, czesto po prostu zanika. By tak sie nie stalo czuwaja nad tym SZKOLY POLSKIE!
Nie ma chyba takiego kraju, w którym nie istnialyby sobotnie szkoly polskie. W Stanach Zjednoczonych Ameryki spotykamy je w Teksasie i Arizonie, w Illinois i oczywiscie na calym Wschodnim Wybrzezu. Tak to juz jest od lat, ze wszedzie tam, gdzie zyja Polacy, wedruja za nimi polscy kaplani sprawujacy posluge duszpasterska. Powstaja polskie parafie, polonijne organizacje i wreszcie organizuja sie polskie szkoly.
I nasza szkola miesci sie w tej tradycji i w tym zaszczytnym gronie. Jeszcze jedna bialo - czerwona choragiewka na mapie Ameryki, tym razem w Pensylwanii.
Zapraszamy do naszej szkoly, by jezyk polski stal sie i dla Panstwa dzieci, a naszych uczniów “dachem domu, w którym beda razem zwarci wsród siebie jedna mowa”. Beda istnieli jednoscia, bogaci róznorodnoscia, bo RAZEM, to najpiekniejsza kraina swiata
Szkola istnieje od 2006 roku, zorganizowana przez grupe nauczycieli i rodziców, ze znaczacym wsparciem organizacji polonijnej Friends of Poconos oraz osobiscie p. Grzegorza Lukomskiego.

Zajecia lekcyjne odbywaja sie w kazda sobote od wrzesnia do czerwca, w godz. 9:30 – 1:30 w salach szkoly katolickiej przy Kosciele Sw. Mateusza.

Uczniami szkoly sa dzieci z rodzin polskich lub pragnace uczyc sie jezyka polskiego od 3 roku zycia (przedszkole) do klasy ósmej wlacznie. Mlodziezy proponujemy 3-letni program licealny zakonczony matura polonijna oraz przygotowanie do egzaminu z jezyka polskiego LOTE.

Program nauczania obejmuje nauke i doskonalenie jezyka polskiego, historie i geografie Polski, pielegnowanie polskich tradycji , obyczajów i kultury. Obchodzimy wspólnie rocznice i swieta (Jaselka,Nasza Kraftoteka), wyjezdzamy na wycieczki, by poznawac kraj, w którym zyjemy, jego piekno, bogactwo i kulture. Jezdzimy na przedstawienia teatralne, rewie, bawimy sie na zabawach szkolnych (Andrzejki,Ostatki,choinka,karnawal).Uczestniczymy w paradach organizowanych w Pa i NY oraz innych polonijnych konkursach czy obchodach. Bierzemy udzial w konkursach tematycznych organizowanych przez Centrale Polskich Szkól lub wewnetrznych, szkolnych. Wielu naszych uczniów zdobywa liczne nagrody.

Szkola nalezy do Centrali Polskich Szkól Dokszalcajacych i wspólpracuje z Komisja Oswiatowa Kongresu Polonii Amerykanskiej.

Dyrektorem szkoly, od poczatku jej istnienia byla mgr Anna Fujak, absolwentka Filologii Polskiej UNiwersytetu Warszawskiego.Autorka m.in. programu jez.polskiego dla szkól polonijnych kl V-VIII. Za twórcza prace odznaczona w 2005 Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie funkcje dyrektora pelni mgr Hanna Czuma, absolwentka Uniwersytetu Szczecinskiego, z wieloletnim doswiadczeniem pedagogicznym w szkolnictwie polonijnym. Za swoja aktywnosc i przedsiebiorczosc oraz prace na rzecz szkoly zostala odznaczona w 2017 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Szkola polska jest zarejestrowana w stanie PA jako organizacja niedochodowa.
Opieke prawna sprawuje spolecznie Pan Mecenas Wieslaw Niemoczynski.